Czad – cichy zabójca

Duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania – to mogą być objawy zatrucia czadem. W zeszłym roku zmarło w ten sposób 50 osób, a kilka tysięcy zostało podtruło się. Tlenek węgla wydobywa się z wadliwych lub źle użytkowanych urządzeń grzewczych oraz przewodów kominowych. Jest śmiertelnie trującym gazem! Nie jest jednak widoczny, nie zapachu czy smaku, dlatego nazywany jest cichym zabójcą.

Reklama

Powoli zaczyna się sezon grzewczy, a już doszło do pierwszych zatruć. W Bielsku-Białej tamtejsi strażacy w trakcie przeprowadzanych w jednym z mieszkań pomiarów, stwierdzili podwyższone stężenie tlenku węgla w łazience. Dziewięcioletni chłopiec, który brał kąpiel został zabrany, o z objawami zatrucia tlenkiem węgla, przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala. Matka chłopca nie uskarżała się na żadne dolegliwości.

Strażacy radzą jak uniknąć zaczadzenia:

• Nie bagatelizuj następujących objawów: duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszenia czynności serca i oddychania, ponieważ mogą być sygnałem, że ulegasz zatruciu czadem. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz mieszkanie, w którym się znajdujesz, wyjdź na zewnątrz, zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny, wezwij straż pożarną i zasięgnij porady lekarskiej.

• Przeprowadzaj kontrole techniczne, w tym sprawdzaj szczelność przewodów kominowych, systematycznie je oczyszczaj i sprawdzaj ciąg powietrza.

• Piece i podgrzewacze wody, zwłaszcza gazowe, w których odbywa się proces spalania, użytkuj zgodnie z instrukcją producenta.

• W przypadku wymiany okien lub drzwi na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji – być może konieczne będzie usunięcie uszczelki, założenie dodatkowego wywietrznika lub kratki wentylacyjnej. Nie mów, że będzie Ci “wiało”. Od prawidłowego ciągu zależy Twoje życie!

• Często powyższe czynności są niewystarczające. Zastanów się… Otwarte lub rozszczelnione okno w czasie pracy, np. gazowego podgrzewacza wody, znacząco poprawia ciąg powietrza, a co za tym idzie – wszystkie produkty procesu spalania zostaną wyciągnięte na zewnątrz. Taaaak, wiem! Będzie Ci “wiało”…

• Systematycznie sprawdzaj ciąg powietrza, np. poprzez przyłożenie kartki papieru do otworu lub kratki wentylacyjnej. Kartka powinna do nich przywrzeć.

• Często wietrz pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania, a najlepiej – rozszczelnij trochę okna.

• W trosce o własne bezpieczeństwo rozważ zamontowanie w domu także czujek dymu i gazu. Koszt wyposażenia mieszkania w takie czujki jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje ich zastosowanie. Pamiętaj – czujka może uratować Tobie i Twoim bliskim życie!

ZOBACZ TAKŻE:

Nie możesz zdjąć obrączki z palca? Wal jak w dym do straży!

fot. FP OSP Bielsko-Biała Kamienica

Reklama