Zamiast grzybów znalazł… granat!

Mieszkaniec powiatu iławskiego w województwie warmińsko-mazurskim z pewnością długo będzie wspominał ten spacer po lesie. Przechadzał się szukając grzybów, kiedy nagle zamiast nich znalazł niewybuch pochodzący najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej.

Reklama

O tym niebezpiecznym znalezisku natychmiast poinformował dyżurnego iławskiej policji. Zgłaszający dodał, że znajduje się on w lesie w okolicy miejscowości Kamionka.

Na miejsce pojechali policjanci z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Iławie, którzy rozpoznali, że jest to granat moździerzowy kal. 82 mm bardzo mocno skorodowany. Przedmiot ten najprawdopodobniej pochodzi z czasów II Wojny Światowej. Policjanci, do czasu zabrania niewybuchu przez saperów z JW. z Lidzbarka Warmińskiego, zabezpieczali miejsce znalezienie granatu. Niebezpieczne znalezisko w najbliższym czasie zostanie zneutralizowane na poligonie – relacjonują iławscy mundurowi.

Policjanci przypominają, że w przypadku znalezienia niewybuchu należy natychmiast powiadomić o tym fakcie policję. W żadnym wypadku nie wolno dotykać czy przenosić tych przedmiotów. W miarę możliwości należy też zabezpieczyć miejsce, w którym znajdują się niewybuchy, aby nie narazić innych osób na niebezpieczeństwo.

fot. Policja w Iławie

ZOBACZ TAKŻE:

Ich rozbrajanie, przenoszenie, a nawet dotykanie, może skończyć się śmiercią

Reklama