Płacisz mandat albo zostajesz policjantem, strażakiem lub nosisz zwłoki!

Jak dotrzeć do kierowców, aby włączyli wyobraźnię, nie lekceważyli przepisów drogowych, a tym samym ograniczyli liczbę wypadków? Ostatnio na dość nietypowy pomysł jak to zrobić wpadli policjanci z Częstochowy. Kierowcom, którzy złamali przepisy na częstochowskim odcinku DK1 dawali wybór – albo zapłacić mandat karny, albo wziąć udział w eksperymencie i wcielić się w rolę policjantów, strażaków, ratowników medycznych i pracownika zakładu pogrzebowego.

Reklama

Ci, którzy się na to zdecydowali wspólnie z ratownikami udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej, pomagali strażakom w gaszeniu pożaru, a pracownikom zakładu pogrzebowego wykonać wszystkie czynności z ofiarą śmiertelnego wypadku na miejscu zdarzenia drogowego. Biorący udział w eksperymencie, wcielali się też w rolę policjanta i apelowali do kierowców przed kamerami o bezpieczną jazdę.

Była to także dobra okazja do krótkiego przeszkolenia się z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ratownicy dawali cenne wskazówki jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację czy użyć AED. Instruowali też o zasadach obowiązujących podczas ratowania małych dzieci.

Wczorajsze działania prowadzone były w ramach projektu EDWARD (European Day Without Road Death) i miały na celu zwrócenie uwagi na to jak wiele osób codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.

Więcej informacji o tej akcji znajdziecie na stronie częstochowskiej policji.

\

fot. Policja w Częstochowie

Reklama