Prezentują potęgę swego ciała, poroża, a nawet uzębienia!

Trwa okres godowy łosi. Klępy płaczliwym głosem nawołują samców, a byki wydają głos określany jako stękanie, które nie brzmi tak intrygująco i koncertowo jak w czasie rykowiska u jeleni. ;-)

– Gody tych dużych ssaków rozpoczynają się na początku września i mogą przeciągnąć się do października. Podczas rui, w przeciwieństwie do jeleni, samce łosia nie gromadzą haremu. Samica, która osiągnęła dojrzałość płciową wraz z początkiem rui płaczliwym głosem nawołuje samca. Byki odzywają się na ogół jedynie w okresie godowym i wydają wtedy głos określany w gwarze myśliwskiej jako stękanie, które nie brzmi tak intrygująco i koncertowo jak w czasie rykowiska u jeleni. Jednak podobnie jak u jeleni, samce w okresie rui są na tyle pochłonięte poszukiwaniem partnerki, że nie pobierają w tym czasie pokarmu. Przez to ich masa w okresie bukowiska może spaść o ok. 20 procent –  wyjaśnia Łukasz Aguścik z Nadleśnictwa Kudypy z województwa warmińsko-mazurskiego.  

Jak dodaje, byki konkurujące o względy klępy, na początku konfrontacji prężą się i prezentują potęgę swego ciała, poroża, głosu, a nawet uzębienia. Bardzo często już na tym etapie dochodzi do zakończenia konkurów.

Jeżeli jednak żaden z rywali nie chce odpuścić, dochodzi do walki, jednak mniej widowiskowej niż u jeleni. Ustawione naprzeciwko siebie byki z rozpędem uderzają się głowami i przepychają się na polu bitwy. Potyczkę wygrywa byk, który przepchnie dalej swojego rywala. Przegrany szybko ucieka, aby nie narazić się zwycięzcy i nie dostać od niego dotkliwych ciosów – podkreśla pan Łukasz.

Często jednak wygranie pojedynku nie wystarczy, żeby móc przekazać swoje geny klępie. Jeżeli towarzyszą jej młode z poprzedniego roku, byk musi je najpierw zaakceptować, żeby samica dopuściła go do kopulacji. Po około 34. tygodniach ciąży, na przełomie maja i czerwca, na świat przychodzą łoszaki – młode łosie.

Od wiosny do rozpoczęcia okresu godowego starsze byki prowadzą samotny tryb życia, zaś zimę przeżywają w małych stadach. Z kolei samice żyją w stadach z potomstwem. Natomiast w czasie rozrodu łosie bytują w małych rodzinnych grupach. Więcej informacji o tych zwierzętach znajdziecie na stronie Lasów Państwowych

ZOBACZ TAKŻE:

Głośne igraszki… borsuków