Ich rozbrajanie, przenoszenie, a nawet dotykanie, może skończyć się śmiercią

Mimo iż od zakończenia II Wojny Światowej minęły już 73 lata, to wciąż możemy natknąć się na niebezpieczne „pamiątki” z tego okresu. Nawet stare i zardzewiałe niewybuchy nadal stanowią śmiertelne zagrożenie. W ciągu ostatnich dni na terenie całego kraju zdarzyło się kilka takich niebezpiecznych sytuacji.

W miniony weekend skarżyscy policjanci zabezpieczyli dwa miejsca, w których odnalezionych zostało łącznie pięć takich pocisków.

W sobotę w kompleksie leśnym w Skarżysku-Kamiennej ujawnione zostały cztery pociski artyleryjskie, natomiast w suchedniowskim lesie odnaleziono jeden niebezpieczny pocisk. Oba miejsca z wojennymi „pamiątkami” zabezpieczyli skarżyscy stróże prawa. Wczoraj niewybuchy zabrali żołnierze z patrolu saperskiego – wyjaśnia Jarosław Gwóźdź, oficer prasowy policji w Skarżysku-Kamiennej.

Ostatniego dnia sierpnia podczas prac remontowych na terenie prywatnej posesji w miejscowości Gruszka Zaporska w województwie lubelskim także został znaleziony niewybuch. Właścicielka działki powiadomiła zamojską policję. Mundurowi zabezpieczyli teren wokół znaleziska i natychmiast wezwali patrol saperski, który przewiózł pocisk w bezpieczne miejsce i unieszkodliwił.

Z kolei w powiecie świdnickim w województwie dolnnoślaskim regularnie ujawniane są różnego rodzaju niewybuchy, najczęściej pochodzące z okresu II wojny światowej. Ostatnie w zeszłym tygodniu.

Na terenie gminy Żarów w czasie prac polowych znalezione zostały 24 pociski moździerzowe pochodzące prawdopodobnie z okresu II Wojny Światowej Funkcjonariusze do czasu przyjazdu patrolu saperskiego zabezpieczali niebezpieczne znalezisko. Odnalezione pociski zostały zabezpieczone przez patrol rozminowania Jednostki Wojskowej –  relacjonuje oficer prasowy policji w Świdnicy Magdalena Ząbek.

Policja w Białej Podlaskiej w województwie lubelskim pod koniec sierpnia poinformowała o dwóch niewybuchach pocisku artyleryjskiego. Jeden z nich został znaleziony podczas prac na polu w miejscowości Kuzawka, drugi podczas wydobycia żwiru w miejscowości Bubel-Łukowiska. Obydwa niewybuchy zostały zneutralizowane przez wojskowy patrol rozminowania, który sprawdził również pobliski teren, Nie znalazł kolejnych niebezpiecznych przedmiotów.

Również pod koniec sierpnia w lesie w okolicach Iławy w województwie warmińsko-mazurskim spacerowicze natknęli się na niewybuchy pochodzące najprawdopodobniej z czasów II Wojny Światowej. Leżały one pozostawione na pniu. Do  czasu zabrania niewybuchów policjanci zabezpieczali miejsce  odnalezienia niebezpiecznych przedmiotów.  Granaty zostaną zneutralizowane na poligonie.

Kolejne niewybuchy znaleziono w Wyszkowie w województwie mazowieckim w rejonie remontowanej ulicy Sowińskiego podczas prowadzonych prac ziemnych. Prosto z Wyszkowa saperzy musieli udać się pilnie do miejscowości Nowe Płudy, gdzie gospodarz na swojej posesji znalazł pocisk rakietowy „Panzerschreck” kal. 88 mm również produkcji niemieckiej. Łącznie w ręce wojskowych saperów trafiło 10 pocisków artyleryjskich, 5 zapalników oraz 1 pocisk rakietowy z II Wojny Światowej. Do czasu ich przyjazdu groźne niewybuchy z czasów wojny zabezpieczali policjanci z Somianki i Wyszkowa.

Policja przypomina, że tego rodzaju znaleziska pomimo upływu czasu nadal są bardzo niebezpieczne. Ich rozbrajanie, przenoszenie, a nawet dotykanie, może skończyć się śmiercią. W przypadku odnalezienia przedmiotów, które przypominają pociski lub inne niewybuchy natychmiast należy powiadomić policję, a miejsce odnalezienia zabezpieczyć przed przypadkowym dostępem osób postronnych do czasu przyjazdu patrolu. Mundurowi zabezpieczą teren i powiadomią saperów.

fot. Policja w Iławie