Ogród do zadań specjalnych

Przypomina zwykły ogród, ale składa się głównie z roślin, które, oprócz bycia niewątpliwą ozdobą, oczyszczają i gromadzą wodę deszczową. Głównym zadaniem ogrodów deszczowych, bo o nich mowa, jest zbieranie i wykorzystywanie wody opadowej z pobliskich dachów czy ulic. Coraz więcej miast takie miejsca tworzy. My również możemy stworzyć go nawet na balkonie! To banalne proste, a warto!

Reklama

Ogród deszczowy sprawia, że mniejsze ilości wody spływają z dachów czy ulic wprost do kanalizacji. Wychwytuje on zanieczyszczenia znajdujące się w deszczówce, zwiększając ilość wody w krajobrazie – pochłania jej nawet do 40 procent więcej niż trawnik.

Najlepszym źródłem wody jest dla nich ta z dachów, chodników, ciągów pieszych oraz z przydomowych podjazdów i parkingów. Takie ogrody zmniejszają ilość spływających wód opadowych (a co za tym idzie – ryzyko powodzi), filtrują je, zwiększają bioróżnorodność, dbają o czystość powietrza i obniżają jego temperaturę, poprawiają estetykę otoczenia i komfort życia mieszkańców. Jako obiekt małej retencji, są jednym ze sposobów adaptacji miast do zmian klimatu, skutkujących ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi – tłumaczy Joanna Rayss z Działu Projektów Rozwojowych Gdańskich Wód.

Do zrobienia ogrodu deszczowego jest potrzebny kawałek ziemi przy domu, ale specjaliści podkreślają, że równie ważne jest tworzenie “ogródków deszczowych”. Mogą one powstawać na tarasach, balkonach, a nawet przy okienku do piwnicy, które zalewane jest przez deszczówkę. Wystarczą doniczki i odpowiedni zestaw roślin.

Tworzenie ogrodu deszczowego przypomina zwykłe nasadzenie roślinne, jednak porastające go gatunki dobrane są nieprzypadkowo. Wykorzystane są tam bowiem rośliny hydrofitowe. Ich system korzeniowy lub kłącza przechwytują i zatrzymują zanieczyszczenia zawarte w wodzie spływającej z utwardzonych nawierzchni. Jednocześnie rośliny te cechuje odporność na okresowe zalewanie oraz przesuszenie. Są to m.in. irysy, knieć błotna, krwawnica pospolita, żywokost lekarski, sadziec konopiasty, tatarak zwyczajny, turzyce, kosaćce czy strzałka wodna. Broszury instruktażowe jak dokładnie stworzyć taki ogród znajdziecie tutaj.

 

Reklama