Chcesz poznać język kaszubski? To nie takie trudne!

– To doch nie je taczé drãdżé naùczëc sã kaszëbsczégò jãzëka – stwierdza aktor Sebastian Fabijański, odtwórca głównej roli w filmie “Kamerdyner”. Seria filmików z jego udziałem pozwala widzom poznać piękno i oryginalność języka kaszubskiego. Jak powiedzieć kocham? Jak wznieść toast? Poprosić do tańca? Sprawdź, to nie takie trudne!

Reklama

Film „Kamerdyner” rzuca światło na ważne, choć nieznane szeroko wydarzenia, które miały miejsce na Kaszubach w pierwszej połowie XX wieku. Praca nad filmem stanowiła ogromne wyzwanie dla obsady – po raz pierwszy w historii polskiej kinematografii część dialogów została napisana po kaszubsku. W tym języku mówią m.in.: Janusz Gajos, wcielający się w rolę Bazylego Miotke, Sebastian Fabijański w roli Mateusza Krola i Diana Zamojska grająca Urszulę Miotke.

Teraz, dzięki krótkim lekcjom, które nagrał Sebastian Fabijański, widzowie będą mieli szansę wejść w świat języka i kultury Kaszubów, dowiedzą się, jak w języku kaszubskim wyznać miłość, wyrazić tęsknotę czy zaprosić do tańca. Spróbujecie?

ZOBACZ WIĘCEJ:

Król Kaszubów na szklanym ekranie

Reklama