Z książką od kołyski

O tym, że czytanie wzbogaca wiadomo od dawna. Warto także czytać noworodkom. Stąd też akcja Instytutu Książki, który planuje do połowy przyszłego roku rozdać na oddziałach położniczych w całym kraju  360 tysięcy książek.

Reklama

Będzie to zbiór utworów autorstwa najwybitniejszych polskich poetów takich, jak: Julian Tuwim czy Jan Brzechwa. Rozprowadzanie książek “Pierwsze wiersze dla…” już trwa. W ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu zeszłego roku do 360 szpitali trafiło już sto tysięcy wyprawek czytelniczych (wiersze plus broszura) dla najmłodszych . 

Rozwija umysł i emocje

Jest to część kampanii społecznej “Mała książka – wielki człowiek” realizowanej przez Instytut Książki, a dofinansowanej przez Ministerstwo Kultury. Akcja przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka, jeszcze zanim zacznie samodzielnie składać litery.

Właściwie dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują umiejętności językowe i rozbudzają wyobraźnię. Dziecko nie do końca rozumie znaczenie wszystkich słów, ale słyszy głos i intonację, czuje rytm wypowiadanego tekstu i płynące z niego emocje. Dzięki temu rozwija się intelektualnie i społecznie. Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych.

Fot Danuta Matloch

Reklama