W Tatrach zrobiło się groźnie!

 – W wyniku intensywnych opadów deszczu wiele górskich potoków zamieniło się w rwące rzeki. Miejscami woda wystąpiła z koryt, przez co szlaki zostały podtopione – informuje w komunikacie Tatrzański Park Narodowy.

Reklama

Jak czytamy dalej, zamknięty jest zielony szlak Doliną Roztoki od Wodogrzmotów Mickiewicza w kierunku Pięciu Stawów, most w tym rejonie został zerwany. Schronisko zostało odcięte. Odradzane jest wyjście do Pięciu Stawów również od strony Hali Gąsienicowej. Szlak wokół Morskiego Oka jest podtopiony i nie ma możliwości przejścia. Wczoraj z powodu zalania zamknięto Jaskinię Mroźną. W przypadku obfitych opadów deszczu w kolejnych dniach, należy spodziewać się, że Jaskinia Mroźna będzie zamykana i wystąpią podobne utrudnienia na szlakach. W Dolinie Kościeliskiej nie działa punkt poboru opłat, a szlak jest podtopiony. 

Został wystosowany apel do turystów, aby nie podchodzili  do potoków, bo jest to bardzo niebezpieczne!

ZAGROŻENIA!

* Wszystkie szlaki są mokre. W wielu miejscach płynie woda. Brak ostrożności na mokrych odcinkach szlaków grozi poślizgnięciem. Wiele miejsc jest też niemożliwych, bądź trudnych do przejścia.

* Niski pułap chmur ogranicza widoczność powyżej górnej granicy lasu. Wiąże się to z ryzykiem pobłądzenia, dlatego warto rozważnie planować wycieczki.

* W części reglowej Tatr, zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych, występują jadowite żmije zygzakowate. Należy zachować ostrożność.

* Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.

* W Tatrach podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać połamane gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

* Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.

* W przypadku spotkania z niedźwiedziem należy spokojnie oddalić się w przeciwnym kierunku

Jeśli planujecie wyruszyć na szlak, koniecznie skontaktujcie się z Punktem Informacji Turystycznej (ul. Chałubińskiego 42 a, Zakopane, tel. (+48) 18 20 23 300, e-mail infotur@tpn.pl), gdzie otrzymacie informacje o aktualnych warunkach i utrudnieniach na szlakach.
Więcej informacji znajdziecie na tpn.pl

Ratownicy TOPR mają pełne ręce roboty. 

Uważajcie na szlakach, może być niebezpiecznie!

Fot. Marcin Nędza-Chotarski/ tpn.pl

Reklama