Powab Czerwonego Kapturka

Dziś (19 lipca) obchodzimy kolejne nietypowe święto – Dzień Czerwonego Kaptura.  Większości z Was zna historię o dziewczynce w charakterystycznym czerwonym wdzianku. Ale czy wiecie dla kogo była pierwszą miłością? Zdziwicie się!

Reklama

Po raz pierwszy ta historia została opublikowana w zbiorze baśni Charles’a Perraulta “Bajki Babci Gąski” w XVII wieku. Bracia Grimm spisali ją zaś w XIX wieku po wysłuchaniu historii, opowiedzianych im przez Jeanette i Marie Hassenpflug.

Rycina Gustave’a Dorego, która przedstawia Czerwonego Kapturka w łóżku z wilkiem, opublikowana w 1863 roku jako ilustracja bajki Perraulta jest bardzo dwuznaczna. Philip Pullman w książce  “Baśnie braci Grimm dla dorosłych i młodzieży. Bez cenzury” przypomina, na podstawie tego właśnie rysunku, skąd bierze się część siły tej opowieści. Podsumowuje –  wilki są seksowne. Podobnie jak lisy, o czym wiedziała Beatrix Potter, tworząc i rysując uprzejmego “dżentelmena o bokobrodach koloru złota” z “Kaczki Tekli Kałużyńskiej”, czyli swojej własnej wersji bajki.

A Czerwony Kapturek? Powab bohaterki w wyrazisty sposób podsumował Charles Dickens (tak, to ten pan od “Opowieści wigilijnej”). Cytuje go Bruno Bettelheim w książce “Cudowne i pożyteczne: o znaczeniach i wartościach baśni: “Czerwony Kapturek był moją pierwszą miłością. Czułem, że gdybym mógł go poślubić osiągnąłbym idealne szczęście“. 

Zobacz jeszcze:

Pocałunek pełen niespodzianek

Reklama