Z własnym kubkiem

Kawa na wynos to codzienny rytuał wielu z nas. Tymczasem z każdym napojem, który kupujemy  w jednorazowym opakowaniu rośnie góra odpadów. Tylko nieliczne trafiają do recyklingu. Akcja ,,Z własnym kubkiem” ma to ograniczyć. Przyłączycie się?

Reklama

Celem acji #zwłasnymkubkiem jest zwiększanie świadomości zarówno klientów, jak i właścicieli kawiarni na temat tego jak używanie jednorazowych opakowań wpływa na środowisko oraz kształtowanie nawyków, które przyczynią się do zmniejszenia ilości produkowanych odpadów. Organizatorzy akcji chcą zachęcić klientów do korzystania z kubków wielorazowych przy zakupie kawy na wynos. Właścicieli kawiarni przekonać zaś, że serwowanie kawy do kubka klienta jest bezpieczne, ważne dla środowiska oraz korzystne wizerunkowo.

Dotychczasowe rezultaty to około 300 punktów gastronomicznych z całej Polski, które zdecydowały się dołączyć do akcji. Oceniamy ten wynik bardzo dobrze! Kolejne lokale wciąż dołączają. Co istotne, w znakomitej większości sami chętnie i z własnej inicjatywy dołączają do tej inicjatywy. Udział w niej jest oczywiście bezpłatny. Żeby zgłosić punkt do akcji #zwłasnymkubkiem, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej – wyjaśnia w rozmowie z reporterką WieleLiter.pl Agnieszka Sadowska-Konczal z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Jak podkreśla, fakt udziału lokalu w akcji nie oznacza, że przestaje on serwować kawę na wynos w jednorazowych opakowaniach. Trudno więc mówić o jakiejkolwiek uciążliwości dla klientów – to oni bowiem samodzielnie podejmują decyzję czy wybierają kubek wielorazowy czy jednorazowy.

Akcja ma m.in. za zadanie ułatwiać życie klientom, którym bliski jest styl życia zero waste. Dzięki mapie współtworzonej z inicjatywą Oddam Odpady z łatwością można namierzyć lokal, w którym zostaną obsłużeni zgodnie z oczekiwaniami. Mapę znajdziecie tutaj.

Naukowcy zgodnie sygnalizują, że wpływ działalności człowieka na środowisko osiągnął alarmującą skalę, a problem odpadów, zwłaszcza plastikowych, może być groźniejszy w skutkach nawet niż zmiany klimatyczne. Ostatnie pożary składowisk odpadów są również czytelnym sygnałem, że system postępowania z odpadami nie jest skonstruowany prawidłowo, a najbardziej efektywną ścieżką, jest zapobieganie powstawaniu odpadów. To istotne nie tylko z punktu widzenia kondycji środowiska, ale również naszego własnego zdrowia – podsumowuje nasza rozmówczyni pani Agnieszka.

Reklama