Hulanki i swawole na zamku

Gawiedź, co w majówkę odwiedzi Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku, dawną stolicę południowego Mazowsza, ma powody do zadowolenia.

Podczas majówki, która potrwa do niedzieli (6 maja) można zobaczyć jak onegdaj na zamku się żyło. Dzielni rycerze prezentują swoje umiejętności władania mieczem ku uciesze zgromadzonej gawiedzi. Chętni mogą podziwiać oręż jaką używali zbrojni oraz spróbować swoich sił w strzelaniu w łuku i w szermierce. Nie brakuje też plebejskich zabaw, lektury rycerskich romansów, a nawet pokazów średniowiecznej mody. Wszelkie objawy nieposłuszeństwa są zaś karane zakuciem w dyby. Kogo zaś zmogą te hulanki i swawole może odpocząć przy jadle i napitku. Wspólną zabawę zapewniają rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Promocji i Odtwórstwa Kultury i Sportów Dawnych „Hanza”.

Warto odwiedzić zamek w Czersku, bo ma on bardzo ciekawą i bogatą historię. Jest to jeden z najstarszych grodów na Mazowszu. Został wzniesiony w XI wieku w miejscu wcześniejszej osady słowiańskiej. W XIII wieku stał się kasztelanią i siedzibą książąt mazowieckich z dynastii Piastów. Okres rozkwitu przeżywał za czasów Konrada Mazowieckiego, znanego ze sprowadzenia krzyżaków do Polski. W XIV wieku Czersk uzyskał prawa miejsce (stracił je w XIX wieku).

Pod koniec XIV wieku, w miejscu dawnego grodu, książę Janusz I Starszy zaczął wznosił gotycki zamek dla ochrony swych ziem przed krzyżakami. Zakończył ją w 1410 roku. W tym samym czasie, na skutek odsunięcie się Wisły spod zamku na wschód i zmian politycznych książę przeniósł swoją siedzibę do Warszawy, a Czersk stracił na znaczeniu. Dopiero w XVI wieku, kiedy to miejsce stało się własnością polskich królów, królowa Bona rozbudowała zamek.

W XVII wieku nastały mroczne czasy dla Czerska – podczas potopu szwedzkiego w 1656 roku nieprzyjaciel wysadził mury, zabudowania zamkowe i zrujnował miasto. Obecnie świadectwem dawnej potęgi są trzy wyniosłe zamkowe wieże górujące nad okolicą.

Chociaż zamek został mocno zniszczony, to jego gotyckie baszty i mury nadal przyciągają miłośników historii. Warto tu zajrzeć przez cały rok. Informacje praktyczne znajdziecie na stronie www.zamekczersk.pl.

Inny plan na majówkę? Warto zobaczyć dziwnie wygięty i surrealistycznie przekrzywiony most nad Gwdą na trasie z Jastrowia do Złotowa na północy województwa wielkopolskiego. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Fot. Jan Szurek